Współczesne telefony komórkowe już dawno przestały służyć wyłącznie do dzwonienia i wysyłania SMS’ów. Są to w rzeczywistości mini komputery, które mają często lepsze parametry, niż PC z lat 90′. Wraz z poprawą wydajności, zmienił się również sposób użytkowania tych urządzeń.

Smartfon to również zdrowie

Smartfon (ang. smartphone) w dosłowny tłumaczeniu oznacza „mądry telefon”. Wiele w tym sformułowaniu prawdy. Wystarczy wspomnieć, że aktualnie te urządzenia towarzyszą nam w każdym aspekcie życia. Dzięki nim jesteśmy w stanie mieć informacje ze świata „na wyciągnięcie ręki”, a także możemy sprawnie zarządzać swoim budżetem domowym. To samo dotyczy naszego zdrowia. Powstało wiele aplikacji, dzięki którym zadbamy o swoją formę. Poniżej przedstawiamy 5 najciekawszych.

Po pierwsze: zmiana nawyków – HabitBull

Istnieje bardzo dużo aplikacji pozwalających nam dbać o zdrowie. Jak wskazuje jednak praktyka – prawidłowa higiena rozpoczyna się w naszej głowie. Dlatego budowa odpowiedniej formy oraz sylwetki powinna rozpocząć się od zmiany nawyków.

Pomoże nam w tym aplikacja HabitBull. W bezpłatnej wersji możemy ustalić sobie 5 celów, których osiągnięcie wymaga codziennego wykonywania określonych zadań. Osiągnięcie celu następuje po 66 dniowym cyklu. Jeżeli w jakimkolwiek dniu nie wykonany zadania – licznik się zeruje i cykl rozpoczynamy od nowa.

Aplikacja dostępna na urządzenia z Androidem oraz iOSem.

Po drugie: dobry sen – Sleep Cycle

Prawidłowa ilość snu wymiernie wpływa na nasze samopoczucie oraz ogólny stan zdrowia. Dlatego warto zadbać o to, by się wysypiać. Umożliwi nam to aplikacja Sleep Cycle, która przede wszystkim monitoruje nasz sen. Na podstawie wydawanych dźwięków określa, w jakiej fazie się znajdujemy. Gdy przychodzi moment przebudzenia, Sleep Cycle wykrywa, kiedy jesteśmy w najpłytszej fazie snu, a następnie wyzwala budzik. Dzięki temu przebudzenie jest nadzwyczaj łagodne.

Po trzecie: prawidłowa dieta – Fitatu

Na współczesnych smartfonach dostępne są również aplikacje, które ułatwią nam na zachowanie prawidłowej diety. Ciekawą opcją jest Fitatu, bezpłatnie dostępne na urządzenia z systemem Android. Znajduje się w niej bogata baza dań wraz z przepisami, ilością makroskładników, a także kalorycznością.

Możemy dodawać również własne potrawy. Aplikacja posiada ponadto skaner kodów kreskowych, dzięki któremu po zeskanowaniu danego produktu dowiemy się, ile dokładnie ma kalorii, jakie ma makroskładniki oraz jakich wartości odżywczych dostarczymy organizmowi po spożyciu określonej porcji.

Po czwarte: pij wodę – Aqualert

Woda ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Dlatego warto skorzystać np. z Aqualert – aplikacji, która przypomina nam o tym, kiedy powinniśmy sięgnąć po szklankę wody. Warto wiedzieć, że jest ona dostępna zarówno na urządzenia z systemem Android, jak i iOS.

Po piąte: aktywność fizyczna – Endomondo

Ciężko zadbać o nasze zdrowie przy biernym trybie życia. Odpowiednia ilość aktywności fizycznej pozwoli nam zadbać o właściwą sylwetkę oraz prawidłowe BMI. Najbardziej znaną aplikacją, która umożliwi nam monitorowanie spalanych kalorii, jest Endomondo. Dostępna jest zarówno w płatnej, jak i bezpłatnej wersji. W ogólnym skrócie działa ona następująco: wybieramy rodzaj aktywności fizycznej, którą wykonujemy. Aplikacja automatycznie mierzy nam, ile kalorii spaliliśmy. Wynikiem możemy pochwalić się np. na swoim Facebook’u.

Dbaj o zdrowie ze swoim smartfonem

Powyższe zestawienie nie wyczerpuje wszystkich możliwości naszych smartfonów. Istnieje znacznie więcej aplikacji, dzięki którym zadbamy o nasze zdrowie oraz prawidłową formę. Jeżeli będą wykorzystywane w granicach rozsądku, wspomogą nas w uzyskaniu pożądanych celów. Jedno jest jednak pewne – żaden smartfon nie wyręczy nas w dbałości o nasze zdrowie. Przede wszystkim zadbajmy o właściwą motywację, dzięki której ściągnięcie odpowiedniej aplikacji nie będzie


Współczesne telefony już dawno przestały służyć wyłącznie do dzwonienia. Wraz z rozwojem technologii mobilnych, znacząco wzrosły możliwości tych urządzeń. Zmieniła się również nazwa – aktualnie nazywane są „smartphone’ami”, czyli w dosłownym tłumaczeniu – mądrymi telefonami. Jedną z najczęściej wykorzystywanych funkcji są gry mobilne. Poniżej prezentujemy 10 najciekawszych.

 1. Last Day On Earth

Jest to bardzo klimatyczna gra, w której gracz ma postawiony jeden tylko cel – przetrwać jak najdłużej w świecie opanowanym przez zombie. Do osiągnięcia tego celu niezbędne jest zbieranie surowców, które pozwolą nam zabezpieczyć nasze schronienie nie tylko przed hordami nieumarłych, ale także przed innymi graczami, którzy chcą splądrować nasze mienie.

Gra dostępna w Sklepie Play oraz na AppStore

 1. This War of Mine

Logika gry podobna jest do powyższego tytułu – zadaniem gracza jest przetrwanie. Do jego zrealizowania niezbędne jest zbieranie przedmiotów i towarów, którymi później można handlować. Inna jest jednak fabuła. Znajdujemy się bowiem w świecie ogarniętym przez wojny. Rozgrywkę rozpoczynamy w komfortowych warunkach – w bezpiecznym schronieniu, w którym znajduje się pod dostatkiem żywności oraz leków i bandaży. Z czasem zapasy się kurczą i zmuszeni jesteśmy do wyruszenia na poszukiwania zasobów.

Gra dostępna w Sklepie Play za 49,99 zł oraz AppStore za 69,99 zł.

 1. Golf Clash

Jest to sportowy multiplayer, który został wyróżniony nagrodą Game of The Year 2018 przez Mobile Game Awards oraz TIGA Awards. Pomimo prostej rozgrywki oraz nieporywającej grafiki, potrafi wciągnąć na wiele godzin. Gracz ma do dyspozycji cykliczne turnieje, różne tryby gry, możliwość ulepszania kijów oraz odkrywanie nowego sprzętu w zamkniętych skrzyniach.

Gra dostępna jest za darmo w Sklepie Play oraz na AppStore.

 1. Beholder

Specyficzna gra, w której wcielamy się w postać woźnego w reżimowym mieście, w którym wszyscy mieszkańcy muszą podporządkować się bezwzględnemu rządowi. W praktyce naszym zadaniem jest podsłuchiwanie lokatorów kamienicy i donoszenie o wszelkich przewinieniach, jakich się dopuszczają. Mamy do wyboru zostać całkowicie podporządkowanym szpiegiem lub dobrym człowiekiem, który stara się pomóc innym. Każda decyzja ma wpływ na dalsze losy bohatera, a także na ostateczne zakończenie rozgrywki.

Gra dostępna za 18,99 zł w Sklepie Play oraz za 23,99 zł na AppStore.

 1. 911 Operator

W tej grze wcielamy się w operatora linii 911, zaś naszym celem jest rozmieszczenie jednostek w odpowiednich miejscach. Będziemy nimi kierować w ciągu dnia w momencie otrzymania zgłoszenia od mieszkańców miasta. Do obowiązków gracza należy również rozmowa z poszkodowanymi oraz podejmowanie decyzji o wysłaniu pomocy. Istnieją dwa tryby rozgrywki – fabularny lub dowolny, w wybranym przez nas mieście osadzonym na mapie z bazy OpenStreetMap.

Gra dostępna za 23,99 zł zarówno w Sklepie Play, jak i na AppStore.

 1. I’m Ping Pong King

Bardzo prosta gra, na którą znajdziemy czas np. w trakcie jazdy tramwajem. Cel jest prosty – musimy zostać królami ping ponga. Rozgrywka odbywa się za pomocą dwóch klawiszy, którymi decydujemy, czy odbijamy piłeczkę z lewej czy z prawej strony. Ciekawym trybem jest tzw. „niemożliwy test”, który stawia przed nami trzy wyzwania. Jednym z nich jest test wzroku, w którym stół ulega zmniejszeniu po każdym odbiciu piłeczki. Drugim jest test koncentracji, w którym przeciwnik serwuje naprawdę szybkie piłki. Trzeci test polega na tym, że klawisze mają odwróconą funkcjonalność, tj. lewy odpowiada za prawe odbicie, zaś prawy – za lewe odbicie.

Gra jest darmowa zarówno w Sklepie Play, jak i na AppStore.

 1. Does not Commute

Kolejna prosta gra zręcznościowa, w której celem gracza jest odprowadzenie wszystkich samochodów na swoje miejsce. W miarę upływu rozgrywki na planszy pojawia się coraz więcej pojazdów, w związku z czym coraz trudniejsze jest wyrobienie się z czasem. Dlatego niezbędne jest zaplanowanie sobie od samego początku kolejności ustawienia poszczególnych aut.

Gra jest darmowa dla urządzeń z Androidem, jak i z iOSem.

 1. War of Warships Blitz

Jest to multiplayer, w której gracz toczy bitwy morskie z innymi użytkownikami online. Na pierwszy rzut wyróżnia się atrakcyjna grafika z dopieszczonymi detalami. Co do samej rozgrywki – mamy do dyspozycji kilka trybów gry. Misje mogą polegać na przejęciu cudzej bazy, zniszczeniu wszystkich okrętów wroga lub utrzymaniu jak największej ilości fragmentów mapy.

Gra jest darmowa w Sklepie Play oraz na AppStore.

 1. Emergency HQ

Ciekawy symulator, w którym obejmujemy dowództwo w lokalnym centrum zarządzania kryzysowego. Rozgrywkę rozpoczynamy z jednym wozem strażackim i jedną karetką, jednak z upływem czasu nasze zasoby zostają uzupełnione o dodatkowe specjalistyczne oddziały. Cel jest prosty – musimy stawić czoła niebezpieczeństwom w wirtualnym mieście. Za każde ukończone zadanie w ustalonym czasie otrzymujemy medale, które mają wpływ na miejsce w ogólnoświatowym rankingu.

Gra jest darmowa w Sklepie Play oraz na AppStore.

 1. Lapse: A Forgotten Future

W tej grze wcielamy się w przywódcę wirtualnego państwa. Rozgrywka polega na dokonywaniu wyborów za pomocą przesunięcia palca w lewo lub w prawo. Musimy jednak pamiętać, że każda decyzja ma wpływ na dalsze losy kraju. Decydują również o tym, jakie zakończenie będzie miała nasza historia.

Gra jest darmowa w Sklepie Play oraz na AppStore.


Kupiłeś nowego iPhone’a lub przeniosłeś się z systemu Android na iOS’a? Pierwszym Twoim zadaniem będzie skonfigurowanie nowego telefonu, a także przeniesienie danych ze starego urządzenia na nowe. Chociaż nie jest to trudne zadanie, to warto trzymać się kilku podstawowych zasad.

 

 • Z iPhone’a na iPhone’a

 

Jeżeli jesteś już użytkownikiem iPhone’a, to przeniesienie danych ze starego urządzenia na nowe będzie proste i intuicyjne. W pierwszej kolejności jednak należy rozłączyć zegarek Apple Watch, jeżeli taki posiadasz. Spowoduje to automatyczne utworzenie backupu, co umożliwi sparowanie zegarka z nowym telefonem.

 

 • Jak przenieść dane?

 

Wystarczy, że położysz nowego iPhone’a obok starego. Należy włączyć nowe urządzenie i poczekać, aż na bieżącym telefonie pokaże się okienko Szybki Start. Umożliwia to wybranie konfiguracji przy użyciu konta Apple ID. Należy upewnić się, że podaliśmy poprawne dane konta, włączyliśmy Bluetooth i następnie wciśnijmy przycisk „Dalej”.

W dalszej kolejności czekamy na animację z komunikatem „Dokończ na nowym [urządzenie]”. Pozostaje Ci już tylko postępowanie zgodnie z instrukcjami, w tym m.in. konfiguracja Face ID oraz Touch ID na nowym iPhone. Dodatkowo istnieje możliwość odtworzenia aplikacji, danych i ustawień za pomocą najnowszego backupu na iCloud. W tym celu musimy włączyć usługę WiFi.

 

 • Z Androida na iPhone’a

 

Przenosiny z urządzenia z systemem Android na nowego iPhone’a są również intuicyjne. Wystarczy włączyć WiFi i skorzystać z aplikacji Move to iOS. Następnie należy wykonać 7 następujących kroków:

 1. Stuknąć opcję „Przenieś dane z Androida”.
 2. Uruchomić aplikację Move to iOS.
 3. Poczekać na kod.
 4. Użyć kodu.
 5. Wybrać pożądaną zawartość do przeniesienia.
 6. Skonfigurować urządzenie z iOS.
 7. Zakończyć.

 

 • Konfiguracja nowego iPhone’a

 

Konfiguracja nowego iPhone’a odbywa się za pośrednictwem wbudowanego kreatora. Wszystko odbywa się w kilku następujących krokach:

 1. Włączenie urządzenia – jeżeli jesteś osobą niedowidzącą lub niewidomą, należy włączyć usługę VoiceOver lub Zoom na ekranie powitalnym. Następnie należy wybrać język oprogramowania.
 2. Przeprowadzenie czynności Szybki Start, jeżeli przenosisz się ze starego urządzenia z systemem iOS 11 lub nowszym.
 3. Aktywacja urządzenia – w tym celu musisz połączyć się z siecią WiFi, siecią komórkową lub aplikacją iTunes.
 4. Konfiguracja Face ID oraz Touch ID – za pomocą tych usług istnieje możliwość autoryzacji realizowanych płatności na podstawie rozpoznawania twarzy lub odcisku palca. Na tym etapie docelowo musisz utworzyć sześciocyfrowy kod. Możesz utworzyć jednak krótszy lub w ogóle zrezygnować z tego zabezpieczenia – wystarczy stuknąć „Opcje kodu”, by wybrać odpowiednią opcję.
 5. Odtworzenie lub przeniesienie danych z iCloud.
 6. Zalogowanie się za pomocą konta Apple ID.
 7. Konfiguracja usługi Siri oraz innych usług – opcjonalny etap, który pozwoli Ci sterować swoim urządzeniem za pomocą głosu
 8. Konfiguracja funkcji Czas przed ekranem – usługa pozwoli Ci kontrolować czas używania Twojego iPhone’a.
 9. Włączenie automatycznych aktualizacji oraz opcjonalnie innych usług.
 10. Zakończenie.

 

 • Prosto i intuicyjnie

 

Jak widać, konfiguracja nowego iPhone’a jest prosta i intuicyjna. Niezależnie od tego, czy przenosisz swoje dane z urządzenia z systemem Android czy ze starego iPhone’a. Twórcy przewidzieli prosty w użyciu kreator konfiguracji, który poprowadzi Cię za rękę przez cały proces. Po jego przeprowadzeniu nie pozostaje nic innego, jak korzystać z funkcjonalności nowego sprzętu!